Każdego roku na świecie odnotowuje się tysiące cyberataków. Odnotowuje – bo mowa tu jedynie o przestępstwach wykrytych i zgłoszonych. Rzeczywiste ataki można liczyć w milionach. Może Ty też padłeś ich ofiarą? Dowiedz się, dlaczego liczba cyberataków rośnie, a ich wykrywalność spada.
Cyberataki w Polsce
Liczby nie kłamią – w zeszłym roku w Polsce odnotowano niemal 55 tysięcy cyberataków. A to tylko czubek góry lodowej – w rzeczywistości ataków jest znacznie więcej. Nie wiadomo dokładnie ile. Prawdą jest jednak, że ściganie hakerów w Polsce wciąż pozostaje na niskim poziomie (o czym wspominaliśmy już tutaj). Dopiero w następnym roku powołane zostanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – pierwsza policyjna jednostka ds. zagrożeń cyfrowych. Duży wpływ na to miała seria niepokojących wydarzeń z udziałem polskich polityków.
Sposoby cyberataków
Dzisiejsze możliwości techniczne dają hakerom nowe pola do popisu. Cyberataki możliwe są już z każdego miejsca na Ziemi. Jedynym, co ogranicza hakerów, jest ich własna wyobraźnia. Na przestrzeni lat cyberprzestępcy opracowali już setki przykrywek. Najpopularniejsze z nich to podszywanie się pod:
- znane firmy (np. DPD),
- zaufane osoby (np. kupujący na OLX),
- zaufane instytucje (np. bank).
Oprócz tego, hakerzy szczególnie cenią sobie bieżące wydarzenia. W dobie pandemii wyszło na jaw, jak wiele firm nie dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. W czasie home office hakerzy zebrali żniwo większe, niż kiedykolwiek wcześniej.
Mała wykrywalność cyberataków – powody
Co ciekawe, cyberprzestępcy w swoich działaniach nie polegają już jedynie na złośliwym oprogramowaniu. Okazuje się, że wykorzystywanie socjotechnik działa na ofiary równie skutecznie, co infekowanie im wirusów. Hakerzy budują więc zaufanie ofiary i starają się nie wzbudzać jej podejrzeń. W ten sposób mogą nie tylko wyłudzić od niej dane, ale też namówić ją do kliknięcia w groźny link (phishing), przejścia do fałszywej strony (typosquatting), czy zainstalowania programu śledzącego (np. keylogger). Z tego względu duża część ofiar może nawet się nie zorientować, że właśnie została zhackowana.
Metoda na hakera
Co, jeśli haker wzbudzi Twoje zaufanie? Z programem antywirusowym G DATA zawsze pozostaniesz bezpieczny! G DATA AntiVirus to strażnik Twoich danych i pieniędzy. Codzienne aktualizacje zapewnią Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa każdego dnia. Nie wahaj się – już dziś postaw na antywirusy G DATA!