W niemal każdej społeczności zdarzają się wybitne jednostki, które przez swoje poczynania są w stanie znacznie wpłynąć na otaczającą ich rzeczywistość. Nie zawsze jednak są to tzw. dobre charaktery. Mowa tutaj m.in. o cyberprzestępcach i ich działalności hakerskiej. Przedstawiamy najbardziej znane gwiazdy” hakerskiego świata. 

Na wstępie należy jednak wyjaśnić, dlaczego właściwie sieciowi bandyci, w najpopularniejszym rozumieniu nazywani są hakerami, skoro wyraz ten pierwotnie miał inne znaczenie. Za pierwszych hakerów uważa się studentów MIT, którzy mieli dostęp do nowych komputerów podłączonych do sieci akademickiej. Jednak z czasem chcieli oni wolnego dostępu do urządzeń i programów, co skutecznie uniemożliwiały im ograniczenia nałożone przez uczelnię. W ten sposób dokonano początkowych ataków hakerskich w dobrej wierze chcąc rozpowszechniać nowe technologie. Dopiero z czasem przekształciło się to w nielegalne działania, które miały na celu osiągnięcie korzyści indywidualnych.  Dziś “dobry” haker, to taki, którego tożsamości nie udało się ustalić. W artykule przedstawieni zostali jednak Ci, którzy zrobili spore zamieszanie, ale zostali złapani przez odpowiednie organy prawne.

Czas przedstawić najbardziej znane osobistości ze świata cyberprzestępczości. Kim byli, czego dokonali, jakie straty spowodowali? Często nazywani są nawet celebrytami, a co ciekawe, część z nich przeszła na jasną stronę mocy i wykorzystuje swoje umiejętności w legalny sposób. Oto 5 najbardziej znanych hakerów świata. 

Kevin Mitnick 

Swego czasu był jednym z najbardziej poszukiwanych włamywaczy w Stanach Zjednoczonych. Łącznie zostało mu przedstawionych około 25 zarzutów, w tym nielegalne uzyskanie dostępu do komputerów rządowych. W swojej działalności wykorzystywał nie tylko umiejętności informatyczne, ale także manipulatorskie. Nakłaniał ludzi do udostępniania mu danych dostępowych, a ci dobrowolnie mu je podawali. W więzieniu spędził kilka lat w kompletnym odizolowaniu. Po wyjściu na wolność obowiązywał go trzyletni zakaz korzystania z internetu. Obecnie uznawany jest za gwiazdę, na podstawie jego historii powstało kilka książek oraz filmów. Swoje umiejętności wykorzystuje teraz jako konsultant do spraw bezpieczeństwa komputerów. 

Kevin Poulsen 

Kolejna wybitna jednostka cyberprzestępstwa. W internecie (a także w radio) robił to, co chciał. Sam określał się pseudonimem Dark Dante. Pracował jako tester zabezpieczeń Pentagonu. Jednak swoje wybitne umiejętności wykorzystywał także po godzinach, włamując się do systemów FBI, na komputery aktorek, czy właśnie Pentagonu. Został oskarżony o szpiegostwo oraz skazany na 51 miesięcy pozbawienia wolności i uiszczenie kilkudziesięciu tysięcy dolarów grzywny. Jest to kolejny nawrócony, który po zakończeniu odsiadki został dziennikarzem z Wired News, a ponadto pomógł w złapaniu pedofilów rozpowszechniających pornografię dziecięcą na portalu MySpace. 

Adrian Lamo

Przez ciągłe zmiany miejsca zamieszkania i korzystanie z komputerów publicznych w bibliotekach, kafejkach itp. był niemal nieuchwytny. Zasłynął przede wszystkim z włamań do New York Times, Microsoft, Yahoo oraz Bank of America. Ma wyjątkową zdolność łączenia ze sobą pozornie niepowiązanych zdarzeń w sieci. Jego wybryki nie miały na celu przyniesienia wielomilionowych korzyści, a raczej dobrą zabawę, choć to, co potrafi, jest niezwykle niebezpieczne. Obecnie pracuje również jako dziennikarz, nie komentując swojej przeszłości. 

Jonathan James

Jego historia należy do jednej z najbardziej dramatycznych w hakerskim świecie. Swoją działalność zaczął bardzo wcześnie już w wieku 15 lat. Natomiast jego przestępcze dokonania są naprawdę spektakularne. Udało mu się włamać do Departamentu Obrony USA, Bell South oraz NASA, chcąc pożyczyć oprogramowanie warte 1,7 mln, którego jak potem stwierdził, wartość była znacznie zawyżona. Jego wybryki wyrządziły łącznie kilkumilionowe szkody. W 2007 oskarżono go o zmasowany atak na kilkaset firm, którego dokonaniu zaprzeczał. Chcąc uniknąć kary, popełnił samobójstwo. 

Gary McKinnon

Brytyjczyk posługujący się pseudonimem Solo. Przeprowadził jedno z największych włamań hakerskich w historii. Niepozorny londyńczyk dostał się do blisko 100 komputerów rządowych USA oraz systemu NASA. To właśnie przeszukując sieć agencji kosmicznej, miał zobaczyć ukrywane zdjęcie UFO. Podczas ataków usuwał także ważne dla Ameryki pliki, tworząc tym samym straty na blisko milion dolarów. Władze Stanów Zjednoczonych do dziś ubiegają się o jego ekstradycję. 

Oczywiście przedstawieni wyżej geniusze to tylko niewielki procent, wybitnych osobistości hakerskiego świata. Co więcej, warto zaznaczyć, że jest to jedynie ujawniona część przestępców, których nazwiska podane zostały do wiadomości publicznej. Na świecie żyją miliony osób zajmujących się hakerstwem, a prowadzone przez nich ataki często nie są aż tak medialne. Znaczna część włamywaczy skupia swoją działalność na osobach prywatnych, a nie na agencjach rządowych czy też wielkich światowych spółkach. Dlatego nie można tracić czujności. Bez względu na to, czy użytkownikom zagraża mistrz cyberprzestępczości, czy też włamywacz mieszkający za ścianą, ich urządzenia powinny być wyposażone w odpowiednią ochronę. Proponowane przez G DATA zabezpieczenie Total Security, kompleksowo chroni komputer przed wirusami i przejęciem nad nim kontroli. Posiadacze laptopów i komputerów stacjonarnych dzięki oprogramowaniu są w stanie monitorować zagrożenia oraz skutecznie z nimi walczyć. 

Należy także nadmienić, że wymienieni w TOP5 hakerzy, należą do grupy zidentyfikowanych przez organy ścigania. Jednak na wolności i bez ponoszenia konsekwencji wciąż działają inni cyberprzestępcy, być może jeszcze lepiej uzdolnieni. Pomimo że ich poczynania mają niewyobrażalne skutki, często pozostają utajnione, aby nie prowokować publicznej paniki.  

Może Ci się spodobać

Komentarze są wyłączone.

Więcej w:Zagrożenia